Jdi na obsah Jdi na menu
 


Deti a urazy

3. 5. 2007
POPÁLENINY A OPARENINY

Patrí mezi jedny z nejhorších úrazu, a proto je treba opravdu peclive hlídat, aby se díte nemohlo dostat do bezprostrední blízkosti horkých predmetu. Vždy pamatujte na to, že i rocní batole si umí pristrcit schodek nebo židlicku, aby zjistilo, co zajímavého se deje na kuchynské lince, sporáku – a i když to nikdy predtím neudelalo, jednou s tím zacne – a vy musíte doufat, že to poprvé udelá ve vaší prítomnosti, a že se to obejde bez následku.

Zde je nekolik zásad, které pomohou snížit riziko popálenin:

riziko oparení tekoucí vodou -voda tekoucí z kohoutku musí mít teplotu max 46°C (voda na koupání kojencu pak +/- 37°C)

V dosahu malých detí nesmí být horké žehlicky – po skoncení žehlení žehlicku vždy nechejte vychladnout na bezpecném míste. Nikdy nenechávejte díte o samote se zapnutou žehlickou, pokud vás pri žehlení vyruší poštacka, soused, telefonát, vždy pamatujte, že je treba žehlicku zabezpecit tak, aby se díte nemohlo spálit. Ze zkušenosti vím, že uhlídat žehlící prkno pred zvídavým dítkem je hodne nárocné, proto hodne maminek volí klidnejší variantu vecerního žehlení – až poté, co uloží deti ke spánku.

Elektrické zásuvky zakryjte bezpecnostními kryty - predejdete tak infarktu, který se o vás bude pokoušet v momente, kdy uvidíte, jak si vaše dítko sliní klícek od vaší aktovky (hrebík, sponku, cokoliv) a zkouší jak hezky zapadne do zásuvky – jo a poridte si spoustu umelohmotných klícu na odstranení techto krytek, protože jinak je budete vecne hledat, bude vám to znepríjemnovat život a prestanete záslepky používat.

Pri pití horkých nápoju, nedržte nikdy díte v nárucí

Ze stolu odstrante ubrusy a nebo je zabezpecte sponkami.

Pokud je to možné, používejte pri varení pouze zadní plotýnky sporáku, pamatujte na zbytkové teplo. Pokud nemáte troubu s bezpecnostním sklem, nedovolte aby se díte priblížilo k troube v momente, kdy je horká. Hned jak zacne rozum brát, vysvetlete mu, že je to nebezpecné. Lesklé sklo, ve kterém se odráží obraz batolete je obrovské lákadlo.

Rukojeti hrncu a pánví by mely vždy smerovat dozadu

Šnury nebezpecných elektrospotrebicu nikdy nesmí být na dosah dítete - tak aby na sebe nemohli prevrhnout jejich vrelý obsah. Takže rychlovarné konvice, fritovací hrnce, remosky a další nebezpecné prístroje by vždy mely být umísteny pokud možno u steny kuchynské linky a jejich šnury by mely být mimo dosah.

Pokud máte doma krb, kamna nebo jiný horký zdroj tepla, pamatujte vždy na umístení zábran, které nepustí díte k ohni.

Zápalky, vonné svícky, aromalampy musí být vždy mimo dosah dítete.

NEBEZPECÍ UDUŠENÍ

Nenechávejte v dosahu detí igelitové sácky – deti milují jejich šustivý zvuk a k zadušení jejich pretažením pres hlavu nebo vdechnuti uzuzlaneho kousku, muže dojít velmi rychle.

Nenechávejte miminka spát na velkých polštárích - krome rizika udušení to není vhodné ani pro vývoj jejich pátere

OTRAVY

Všechny jedovaté látky, cistice, žíraviny a jinak nebezpecné látky skladujte mimo dosah detí – pokud možno vždy opatrené bezpecnostním uzáverem.

V lednicce uchovávejte vždy jen potraviny.

Nikdy neuchovávejte chemikálie – léky, cistící prostredky – v obalech od jídla. Díte by si je mohlo snadno splést.

Pri nákupech uprednostnujte výrobky s detskými pojistkami a vyhýbejte se cistícím prostredkum s vunemi ovoce, ci s obaly, které by mohly vaše díte zmást.

Léky ukládejte mimo dosah detí - Pozor na detské sirupy – casto mají ovocné príchute, aby je deti ochotneji polykali. Nikdy jim neríkejte, že chutnají jako bonbony. Pokud je v rodine nekdo, kdo užívá léky, poproste jej, aby léky nenechával volne napr. na nocním stolku – nebezpecí hrozí napr. i na návštevách u prarodicu.

Nikdy nenechávejte jedovaté látky, rozbité sklo atd. v odpadkovém koši – nikdy nevíte, kdy se deti rozhodnou prozkoumat jeho obsah.

Pozor na takové ty hnojící tycinky, které se dávají do kvetinácu – je jen otázka casu, kdy je vaše dítko zacne zkoumat a ochutnávat. Stejne tak zvažte, zda chcete mít doma rostliny s jedovatými listy – tohle sice neláká každé dítko, ale už jsem také zažila prípad, kdy dítko skoncilo na pohotovosti, protože zbaštilo jedovatý list.

V prípade požití jakékoliv jedovaté látky platí vždy pravidlo vypit co nejvice vody!!!
Nevyvolavat zvraceni !!!(*u jaru se treba nesmi) a okamzity odjezd do nemocnice, nebo zavolani zachranky!!! Pokud zacne zvracet sam, hlidat ho aby nevdchnul zvratky.

POŽITÍ A VDECHNUTÍ CIZÍCH TELES

Pri nákupu hracek se ujistete, zda je nelze snadno rozložit na drobné soucástky - oznacení výrobcu vám v tomto smeru príliš nepomuže – alespon já mám pocit, že vetšina hracek – vcetne nekterých hrkotek – je alibisticky opatrena nálepkou “nevhodné pro deti do 3 let” takže se ridte zdravým rozumem

Pokud možno odstrante doma z dosahu detí všechny drobné predmety, které je lákají ke vkládání do úst. Pripravte se na to, že v momente, kdy díte zvládne koordinaci ruka-pusa, bude si do ní cpát opravdu vše co mu prijde pod rucicku.

ÚRAZY NA SILNICÍCH

Vždy používejte detskou autosedacku – nespoléhejte nikdy na to, že se nic nestane, když vás známý hodí domu po návšteve, která se protáhla “vždyt jsou to jen dva bloky” – pamatujte na to, že k nehode muže dojít kdekoliv. Používání autosedacek je povinné ze zákona – jedinou výjimku mají taxíky – proto na to myslete napr. v situaci, kdy si objednáváte odvoz na letište, abyste nebyli zaskoceni, až vám telefonistka sdelí, že detskou autosedacku je do taxíku treba objednat den predem.

Pred nákupem autosedacky se vždy pokuste získat maximum informací. V dnešní dobe jsou na internetu (a obcas i v casopisech) dostupné výsledky crash testu, ty by vám mely posloužit jako velký pomocník pri orientaci. Jiste, informace vám poskytne prípadne i prodavac v obchode, ale bohužel ne vždy jsou schopni dodat ucelené informace a casto se stane, že chválí zboží na pultech. Znacku, kterou nevedou, velkoryse pominou......

Pri nákupu autosedacky nešetrete. Kvalita a cena jdou v tomto prípade ruku v ruce. Peníze lze ušetrit jinde než na bezpecnosti vašeho dítete.

Proste pri výberu autosedacky postupujte tak, abyste si nikdy nemuseli ríkat KDYBYCH

Abyste meli jistotu, že autosedacka vaše díte chrání, musí odpovídat veku, váhové kategorii, musí být schválena dle príslušné normy a musí být v aute správne uchycena.

Autosedacky typu 0+ (tedy 0-12kg) témer nikdy nepostací až do doby, kdy má díte 12kg – krome váhy je vždy treba brát ohledy i na délku dítete. Autosedacku je treba vymenit za vetší už v momente, kdy hlavicka dítete zacne presahovat pres horní hranu – což je u 90% detí pred dosažením onech 12kg.

Ochranné pomucky – prilby a chránice by mely být samozrejmostí nejen pro malé cyklisty, ale i na koleckových bruslích, prípadne na lyžích – proste všude, kde hrozí díteti pád ve vetší rychlosti.

Deti ucte odmalinka jak se správne prechází silnice a nikdy jim neríkejte, že na prechodu mají absolutní prednost a auto musí zastavit!(*to jim radeji nerikejte vubec) Nepodcenujte reflexní pásky na oblecení vašich detí (stejne tak i na kocárcích) – mohou jim zachránit život.

PÁDY A PORANENÍ HLAVY

Pri prebalování na prebalovacím pultu, musíte mít neustále jednu ruku na díteti - I malické miminko dokáže “prepadnout” na bok

Jak díte roste, uzpusobujte tomu i polohu jeho matrace v postýlce. Výše bocnice(*ty spricle) by mela sahat minimálne do výše ramen dítete. Dávejte pozor na velké plyšové hracky, které by v postýlce mohly díteti posloužit jako schudek.

Pokud miminko spí – napr. po nocním kojení - ve vaší posteli, vždy musí spát v “chráneném prostoru”, tak aby mu nehrozil pád. Od malinka jej ucte jak se správne slézá z postele (sedacky atd.)

Pri nákupu nábytku vyzkoušejte jeho stabilitu – at už je to jídelní židlicka pro díte nebo vešák do predsíne – vždy se ujistete, že nehrozí snadné prevrhnutí.

Pokud je v byte schodište, zajistete v jeho horní i dolní cásti vstup zábranou. Zábradlí by melo být samozrejmostí.

Nikdy nenechávejte malé díte samotné ve vane a používejte protiskluzovou podložku

Díte v kocárku mejte pripoutané bezpecnostními pásy – prehlédnutý obrubník muže vaše díte katapultovat necekanou silou!

Stejne tak v jídelní stolicce nebo nákupním vozíku musí být díte vždy bezpecne zajištené

Pozor na “labilní” vybavení domácnosti – sochy, vázy, žehlicky....

Ostré rohy nábytku opatrete bezpecnostními kryty.

Okna zajistete pojistkou proti otevrení na více než 10cm

TONUTÍ

Nejúcinnejší opatrení je samozrejme vcasná výuka plavání. Zaridte, aby se vaše díte brzy naucilo plavat a také aby se vody nebálo – aby nebylo paralyzováno leknutím (napr. pri necekaném pádu do vody)

Koupání a vodní sporty musí být vždy pod dohledem dospelé osoby

Pokud máte domácí bazén, zajistete ho ohrádkou

Pokud kempujete u vodní nádrže, vyberte si vzdálenejší místo

......A JEŠTE


-Poucte deti, že se nesmejí dotýkat spadlých drátu a šplhat na sloupy
-Pripomínejte jim, že nesmí skákat po hlave do vody, kterou neznají
-Chrante deti proti úpalu a úžehu, používejte krémy s vysokým ochranným faktorem, dbejte na dostatek tekutin
-Vysvetlete detem, že pohozené injekcní stríkacky mohou predstavovat velké nebezpecí pro jejich zdraví, proto se jich nikdy nesmí dotýkat
-Pripomente si základy první pomoci a ucte je i své deti (* pet "T" =teplo, ticho, tisici latky, telefon, transport)
Ujistete se, že vaše deti vedí kam mají v prípade nouze volat a také, že vedí, co mají ríkat

Ješte jedna rada na záver – spousta úrazu se stane práve, když je okolo dítete více dospelých (rodinné sešlosti atd.) – každý tak nejak spoléhá na toho druhého, že hlídá on – takže na to také pozor.

At se vám a hlavne vašim detem všechny úrazy vyhýbaji!!!

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář