Jdi na obsah Jdi na menu
 


Vitaminky v tehu

25. 5. 2007

Vhodné potravinové doplňky při těhotenství

Jak ovlivní kyselina listová těhotenství

Pravidelný přísun kyseliny listové nebo jejich folátů před početím i v těhotenství snižuje riziko vrozených defektů nervové trubice, jako je rozštěp páteře (spina fibida). V době, kdy se snaží žena o těhotenství má denně užívat 400 mcg kyseliny listové a pokračovat až do dvanáctého týdne těhotenství. Ženy v tomto období těhotenství by měli zařadit do své stravy růžičkovou kapustu, brokolici, pomeranče a snídaňové obilniny.

Užívání železa v těhotenství

K zásobení placenty plodu se tvoří v těle těhotných žen větší množství krve, z tohoto důvodu je nutné zvýšit užívání doplňků s obsahem železa, které je nezbytné pro tvorbu červených krvinek. Tanin v čaji brání vstřebávání železa a vitamin C naopak vstřebávání výrazně zvyšuje. V průběhu těhotenství se schopnost vstřebávat železo u žen výrazně zvyšuje. Ženy, které dříve trpěli silným menstruačním krvácením nebo ženy které nemají dostatek nadměrných dávek železa ve své stravě, by měli tyto zvýšené dávky doplňovat pomocí potravinových doplňků. Vysoké dávky železa však mohou působit zácpu a ohrozit zásoby zinku, protože oba minerály si při vstřebávání konkurují. Železo můžete příjmat v potravě jako jsou živočišné bílkoviny, libové červené maso, kuřata a sardinky. Vysoký obsah železa mají také játra, ale ty díky vysokým dávkám retinolu (vitamin A) nejsou v těhotenství doporučovány protože vitamin A může vyvíjejícímu se plodu uškodit.

Vápník v těhotenství

V průběhu těhotenství stoupá vstřebávání vápníku, jehož doporučené dávky jsou 700 mg denně, podstatnou část této dávky můžete dosáhnout velkým množstvím mléčných výrobků a olejovek. V počátečních stádiích těhotenství je vápník odebírán ze zásob, které jsou v kostech, ale později je tento stav navrácen do normálu. Proto by měli dospívající dívky užívat doplňky s obsahem vápníku, neboť jejich kosti nejsou ještě dostatečně vápníkem zásobeny, aby se se zvýšenou spotřebou vápníku v těhotenství vypořádaly a neutrpěly žádné zdravotní problémy. Doplněk pro výstavbu kostí s poměrem vápník/hořčík 2:3 je ideální, protože pro zdraví kostí je hořčík stejně důležitý, a v potravě často chybí. Kojící matky potřebují k tvorbě mléka 1250 mg vápníku, v případě, že nejste schopná tuto dávku zajisti pomocí klasické stravy tak je vhodné tuto dávku doplnit formou doplňků.

Hořčík v těhotenství

Hořčík je nezbytný pro výstavbu kostí a je také obsažen v mateřském mléce. V případě že je příjem hořčíku v těhotenství nedostatečný je tento deficit doplňován z kostních zásob. Při velkém nedostatku hořčíku může dojít k tzv. preeklampsii. Doporučené denní dávky v době těhotenství jsou 250 mg a při kojení tato dávka stoupá na 320 mg. Část této dávky můžete získat ze snídaňových obilnin, celozrnných obilnin, ořechů a fazolí.

Zinek v těhotenství

Zinek je nezbytný pro zdravý růst a vývoj buněk plodu. Je-li příjem zinku v těhotenství malý, vzniká riziko nedonošených dětí s nízkou porodní váhou. Potravinové doplňky obsahující 7 mg zinku jsou doporučenou denní dávkou v průběhu těhotenství. Zinek lze získat také z masa, ořechů, korýšů, fazolí a mléka.

Měď v těhotenství

Měď je potřebná jak pro stavbu kostí tak je i obsažena v mateřském mléce. V době těhotenství by jste měli užívat meruňky,maso, rýži, celozrnné těstoviny a snídaňové obilniny. Doporučená denní dávka v době těhotenství je 1,5 mg.

Selen v těhotenství

Selen je velmi účinným antioxidantem, studie prokázaly, že nedostatek selenu může souviset s potratem. Selen je obsažen v chlebu, rybách a některých semenech. Při kojení potřebují kojící matky 75 mcg selenu denně.

Užívání vitaminu A

Tento vitamin je potřebný pro buněčný růst, vývoj kůže a buněčných membrán a řadu metabolických funkcí. V době těhotenství je doporučená denní dávka 700 mcg a v době kojení 900 mcg. Toto množství lze získat ze stravy a doplňování se nedoporučuje. V době těhotenství, by ženy neměly užívat velké dávky vitaminu A neboť dávky od 2.800 mcg denně mohou vést k vrozeným vadám.

Zdroj: publikace - Léčivá moc vitamínů, bylin a minerálních látek. Reader´s Digest Výběr

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář